banner

Eğitim mobilyalarında ergonomik, sağlıklı koşullar aranmalı
BEŞGEN Mobilya CFO’su (Mali ve İdari İşler Müdürü) Salih Geyik, eğitim mobilyalarında ergonomik, sağlıklı koşulların aranması gerektiğini belirtiyor.

Yurt dışında düzenlenen fuarlara düzenli katılan, eğitim mobilyaları alanında marka olma yolunda ilerleyen BEŞGEN Mobilya, firmanın ve sektörün gelişimi için eğitime önem veriyor. Çalışanları için yılda en az 10 eğitim düzenlediklerini ifade eden BEŞGEN Mobilya CFO’su (Mali ve İdari İşler Müdürü) Salih Geyik, mobilya alanındaki eğitimlerde öğrencilerin sektöre hazır hale gelmeleri gerektiğini söylüyor.

BEŞGEN Mobilya ürünlerinizi tasarlarken nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz? Tasarım ve üretim kaç aşamadan oluşuyor?

Öncelikle kendi iç kaynaklarımızı kullanmaya özen gösteriyoruz. Sektörü ve pazarın ihtiyaçlarını yakından tanımak büyük avantaj. Endüstriyel tasarımcılar ve iç mimarlardan oluşan tasarım ekibimiz ile satış ekibinden gelen talepler ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarından tasarım desteği alıyoruz. Bu kapsamda 2010 yılından bu yana birlikte çalıştığımız Murat Erciyas ile birçok yeni tasarımı sektöre kazandırdık. 

Tasarım süreci genel itibarı ile şu aşamalardan oluşuyor; İhtiyacın Belirlenmesi -> Analiz-> Tasarım-> Geliştirme-> Test->  Devreye alma-> Üretim…

Çalışanlarınızda aradığınız, bulunmasını istediğiniz kriterler nelerdir? İşe alımlarınızı hangi yöntemlerle gerçekleştiriyorsunuz?

Şirkete yön veren, onu başarıya ya da başarısızlığa götüren en önemli öğe insandır. İşe alım sürecinde temel amacımız; potansiyelini tam olarak kullanmaya istekli, kendi amaçları ile firmamızın hedefleri arasındaki ilişkiyi kurabilen, gelişmeye ve geliştirmeye açık, yetkin insan kaynağını bünyemize kazandırmaktır. Aynı zamanda firma değerlerine ve firma kültürüne uygun, pozisyonun gerektirdiği niteliklere sahip adayların işe alımını sağlayarak, küresel gelişme süreciyle bütünleşebilen en iyi insan kaynağına sahip olmayı hedefleriz.

Firmamızda işe alım sürecinde, hedef ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi uygulanır. Performans sistemine endeksli, iş tatmini ve memnuniyeti hedeflenmektedir. Firmamız geleceğin yöneticilerini kendi kadrolarından yetiştirme prensibini benimsemektedir. Tüm çalışanlarımızın bireysel performansları birebir takip edilmekte, hem şirket içinde hem de şirketler arasında kariyer planlaması yapılmaktadır.

Çalışanlarınıza yönelik eğitimler düzenliyor musunuz? Bu eğitimleri hangi alanda ve ne sıklıkla yapıyorsunuz? Bu eğitimlerin amacı nedir?

Firmamız, her düzeydeki çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen eğitimler ile çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemekte ve bu suretle firmamızın bilgi sermayesi güçlendirilmektedir. Eğitimlerimizi, Kurumsal Gelişim Eğitimleri ve Bireysel Gelişim Eğitimleri olmak üzere 2 ana başlık altında konumlandırdık. Eğitimlerimizin bir kısmını in-door eğitimler, bir kısmını da out-door eğitimler olarak gerçekleştirmekteyiz. Toplamda yılda en az 10 adet eğitim planlıyoruz. Bu sayı bütçe hedefleri doğrultusunda planlanmaktadır. Genelde Yönetim, Satış ve Müşteri İlişkileri, Finans, Bilgi Teknolojileri, Kişisel Gelişim eğitimleri düzenliyoruz.

Bu eğitimlerimizin temel amacını; maliyetlerin azaltılması, satışların arttırılması, pazar payının genişlemesi ve teknolojiyi yaygın ve verimli kullanma olarak belirledik. Ayrıca, göreve yeni başlayan her çalışanımız için oryantasyon eğitimleri düzenlenmektedir. Oryantasyon eğitiminin amacı, şirketimizin değerlerini, firma kültürünü ve temel çalışma politikalarını, aramıza yeni katılan çalışanlarımıza aktarmaktır.

ÖĞRENCİLER UYGULAMA AĞIRLIKLI EĞİTİM ALMALI

Ülkemizde Mobilya Tasarımı bölümü için daha çok 2 yıllık eğitimler var. Bu 2 yıllık eğitim sizce yeterli midir? Bu alana yönelik eğitimlerin artması yönünde ne gibi önerileriniz olabilir?

Eğitimin 4 yıl olanları da var ancak kaç yıl sürdüğü yerine asıl düşünmemiz gereken husus, yeteri kadar uygulama eğitimi verilip verilmediği ve uygulama eğitimleri için okullarda şartların yeterli düzeyde oluşturulup oluşturulmadığıdır. Öğrenciler sektöre, eğitilmiş ve hazır olarak başlamalıdır diye düşünüyoruz. Bu sebeple okullarda, teoriden çok uygulama ağırlıklı eğitimler almalarını önemli buluyoruz.

Ofis ve Eğitim olmak üzere iki farklı alanda üretim yapıyorsunuz. Eğitim ile ilgili ürünlerinizi yaparken, bir eğitim kurumuyla birlikte çalışma yapıyor musunuz?

Eğitim ürünlerimizi tasarlarken birçok kurumla eş zamanlı çalışmaları birlikte yürütüyoruz. Özellikle okullar, öğrenciler, öğretmenler ve akademisyenler ile sıkı bir temas içindeyiz. Tasarım sürecinin ilk aşaması olan “İhtiyacın belirlenmesi” sürecinde birebir kullanıcı yorumları ve taleplerinden yola çıkıyoruz. Daha sonra bu bilgileri sektör ve üretim tecrübelerimiz ile harmanlayıp taslak tasarım çıktılarını oluşturuyoruz. Bu taslakları üniversitelerin ilgili bölümleri ile paylaşarak akademisyenlerin görüş ve değerlendirmelerini alıyor, tasarım sürecini bu değerli bilgiler doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.

Günümüzde hemen her sektöre ilişkin fuarlar yapılıyor. BEŞGEN Mobilya olarak bu fuarlara katılımınızın size geri dönüşümü nasıl oluyor?

BEŞGEN Mobilya olarak yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarları son derece önemsiyoruz. Eğitim alanında Almanya’da düzenlenen DİDACTA Eğitim Teknolojileri ve Dubai’de düzenlenen GESS Eğitim Ürünleri Fuarları’nın düzenli katılımcıları arasındayız. Bu fuarlar aracılığı ile birçok yeni ülke ile iş ilişkileri geliştirme fırsatı yakalıyoruz. İç pazar haricinde geniş bir coğrafyaya firmamızı ve ürünlerimizi tanıtma fırsatı buluyoruz. ,

EĞİTİM MOBİLYALARINDA ERGONOMİK, SAĞLIKLI KOŞULLAR ARANMALI

Beşerler Group bünyesinde BEŞGEN markası mobilya alanında faaliyet gösteriyor. Mobilya sektörü hakkında bir değerlendirme alabilir miyiz?

Mobilya sektörü dönüşüm geçiriyor. Son teknoloji makinelerin sözünün geçtiği dönemlerdeyiz. Ürün karakterleri teknolojik makinelerin yapabildiği ölçüde hayat buluyor. Oymalı ürünlerin yerine, daha düz daha sade mobilyaların daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Seri üretimden ötürü mobilyalar artık daha ucuz.

Mobilya sektöründe tasarım, dizayn çok önemli. Mobilya sektörü için artık bir moda sektörüne dönüştü de diyebiliriz. Tarza, yaşa göre eğilimler değişiyor. Küçük yaşlarda zevkler farklıyken, orta yaşlara geldiğinizde bambaşka bir zevk anlayışınız olabiliyor. Aynı zamanda binaların ölçüleri değişiyor. Küçülen daireler için daha küçük mobilyaların tercih edildiğini görüyoruz.

Eğitim mobilyalarında ergonomik, sağlıklı koşullar aranmalı diye düşünüyoruz. Aynı şekilde ofis mobilyaları için de geçerli bu durum. Çünkü yeni çağ hastalıkları arttı. Sürekli bilgisayar başında çalışanların boyun, sırt, el ağrıları çekmeleri gibi... Bu sebeple tasarımın önemsendiği kadar ergonomi de önemsenmeli diye düşünmekteyiz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.