banner

Kavram Yayınları’nın önemli kriteri: Öğrencinin kendisini başrolde hissetmesini sağlamak
Eğitim sektöründe 40 yıldır yer alan ve öğrenciler tarafından birinci sırada tercih edilen Kavram Yayınları’nın en önemli kriteri öğrencilerin kitaplardan keyif almalarını sağlamak ve bilgiyi tekdüze vermek yerine hayatla ilişkilendirip, öğrencinin kendisini başrolde hissetmesini sağlamak

Kavram Yayınları Genel Müdürü Orhan YıldırımEğitim sektöründe 40 yıldır yer alan ve öğrenciler tarafından birinci sırada tercih edilen Kavram Yayınları’nın içeriğini oluştururken gözettiği en önemli kriterin öğrencilerin kitaplardan keyif almalarını sağlamak ve bilgiyi tekdüze vermek yerine hayatla ilişkilendirip, öğrencinin kendisini başrolde hissetmesini sağlamak olduğunu ifade eden Kavram Yayınları Genel Müdürü Orhan Yıldırım, kitap kokusundan mahrum bir neslin yetişmesinin önlemlerini almaya çalıştıklarını söylüyor.

Kavram Yayınları, Kavram Eğitim Kurumları bünyesinde 1974 yılında eğitimdeki kaliteli yayın eksikliğini gidermek amacıyla kuruldu. Kavram Yayınları’nın 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10. ve 11. sınıf, YGS ve LYS kaynaklarını içeren yayın yelpazesinde; Anlatımlı Test Kitapları (ATK), Soru Bankaları, Genel Başarı Sınavları, Deneme Sınavları, Çalışma Kitapçıkları, Konu Testleri, Rehberlik ve Kişisel Gelişim Yayınları yer alıyor. Bütün yayınlar, Bloom Taksonomisi (Üst Düzey Düşünme Becerileri) doğrultusunda, Kavram Eğitim Kurumlarının yetkin kadroları tarafından hazırlanıyor.

Kavram Yayınları’nın kuruluşundan günümüze kadarki gelişiminden bahseder misiniz?

Kavram Eğitim Kurumları; eğitimdeki varlığına, Bahattin Durmuş tarafından, 1974-1975 eğitim ve öğretim yılında, Kavram Dershaneleri ile ilk adımını attı. Atatürk ilkelerinin ışığında, çağdaş, laik ve demokratik eğitimde kararlı, araştıran ve sorgulayan bir gençliğin eğitimine katkıda bulunacak yayınlarını kendi bünyesinde hazırladı. Günümüzde de değerli eğitimcilerimizin hazırladığı yayınlarla yayın hayatındaki yerini, yeni başarılara taşımaya devam etmektedir.

Ürün çeşitliliğiniz nelerden oluşuyor ve en çok tercih edilen ürünleriniz nelerdir?

İlkokuldaki minicik çocuklarımızdan üniversite çağındaki gençlerimize kadar onların ihtiyaç duyabileceği aklınıza gelebilecek her türlü ürün yelpazesine sahibiz. Öğrencilerimizin ve eğitmenlerimizin ihtiyaçlarını, öngörülü çalışanlarımız sayesinde önceden belirleyebilmek gibi bir vizyonumuz var. Bu nedenle bütün ürünlerimiz, hitap ettiği kitleler tarafından birinci sırada tercih ediliyor.

Eğitim insanın hayatında önemli bir rol üstleniyor. Böylesi önemli bir alanda ve çeşitliliği düşünüldüğünde ürünlerinizi oluştururken gözettiğiniz kriterler nelerdir?

Kitaplarımızın ön sözlerinde de belirttiğimiz gibi, kitap kokusundan mahrum bir neslin yetişmesinin önlemlerini almaya çalışıyoruz. Bu nedenle gözettiğimiz en önemli kriter; hedef kitlemizin kitaplarımızdan ve yayınlarımızdan keyif almalarını sağlamak. Bilgiyi tekdüze vermek yerine, bilgiyi hayatla ilişkilendirip, öğrencinin kendisini başrolde hissetmesini sağlamaktır.

EĞİTİM NEFERİ ÖĞRETMENLERİMİZ EN BÜYÜK IŞIĞIMIZ

Farklı her kademeye özgü hazırladığınız kitaplarınız için kurum/kuruluşlardan veya danışmanlardan yardım alıyor musunuz? Yayınların içeriğini nasıl oluşturuyorsunuz?

Bu konuda çok hassas davranıyoruz. Her kademeyi en yakından tanıyan ve her kademenin ihtiyaçlarını bilen insanları seçiyoruz. Yani öğretmenleri! En büyük yardımı; o kademedeki insanların dilini, isteklerini, gelişim özelliklerini yakinen bilen öğretmenlerimizden alıyoruz.

Eğitim sistemimizde hemen her yıl yeni uygulamalar deneniyor. Bu değişikliklere adapte olmayı nasıl başarıyorsunuz? Bu doğrultuda ekibiniz hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Başta Kavram Yayınları, Kavram Meslek Yüksekokulu ve Kavram Dersanelerimizin eğitimci beyni Bahattin Durmuş’un eğitimci zekası ve öngörüleri bize adaptasyonda yardımcı oluyor. Bunun dışında çalışanlarımızın sürekli eğitimle iç içe olması gibi bir avantajımız var. Daha öncesinde de bahsettiğim gibi, eğitim neferi öğretmenlerimiz bizim en büyük ışığımız.

Yayınlarınızın dağıtımını ne şekilde gerçekleştiriyorsunuz? Ürünlerinizden sadece kendi bünyenizde bulunan eğitim kurumları mı faydalanıyor?

Türkiye genelinde çok geniş bir ağa sahip Kavram Dersanelerimizde yayınlarımızı kullanıyoruz. Bunun dışında her ilde ve büyük ilçelerde yaklaşık 224 bayimiz sayesinde okullarımıza ve kırtasiyeler vasıtasıyla öğrencilerimize ulaşıyoruz.

ONLİNE SATIŞIMIZ MEVCUT

Teknoloji tabanlı ürünleriniz var mı? Online satış yapıyor musunuz?

İlklerin yayını olan Kavram Yayınları, yıllar evvel interaktif eğitime başladı. Bu sayede öğrencilerimiz bulunduğu ortamdan uzaklaşmadan ders dinledi, soru çözdü, deneme sınavlarıyla kendini test etti. Hatta öğrencilerimiz bütün kitaplarımızdaki soruların interaktif çekimlerle çözümlerine de ulaştı.  Bütün bunların yanı sıra sanal sınıflarımız sayesinde öğrenci katılımlı canlı dersler yapıyoruz. Teknolojiyi bu kadar yakından takip eden bir yayın olarak tabii ki online satışımız mevcut.

İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir? Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eğitimin her alanında yer almak en büyük hedefimiz. Kavram Yüksekokulu’nu üniversite yapmak adına çalışmalarımız devam ediyor.  Kısacası anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin her alanında “Biz varız!” diyoruz ve demeye devam edeceğiz.

“Türkiye genelinde çok geniş bir ağa sahip Kavram Dersanelerimizde yayınlarımızı kullanıyoruz. Bunun dışında her ilde ve büyük ilçelerde yaklaşık 224 bayimiz sayesinde okullarımıza ve kırtasiyeler vasıtasıyla öğrencilerimize ulaşıyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.