banner

Sorumluluk bilinciyle Türkiye’nin geleceği için çalışıyoruz
Doğa Okulları, ilkokuldan itibaren uyguladığı özel akademik yöntemlerle sektördeki öncü rolünü devam ettiriyor. Doğa Okulları’nın, bu yıl bir ‘İlk’e daha imza atarak, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliğiyle ‘yeni nesil öğrenciler için yeni nesil öğretmenler’ yetiştireceğini belirten CEO Bünyamin Çelikten yeni projelerini anlattı.

bünyamin çeliktenDoğa Okulları uyguladığı fark yaratan akademik yöntemlerle adından söz ettiriyor. Ulaştığınız kampüs ve öğrenci sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye genelinde 104 kampüs ve 70 bin öğrenciyle Doğa Okulları’nda her şey, eğitimin sınıflarda dört duvar arasında değil doğayla iç içe, özgürce ve keyifle yapıldığı, çocukların görerek, yaşayarak ve eğlenerek öğrendiği, okula gitmenin sıkıntı değil mutluluk verdiği bir eğitim düşüyle başladı. Doğa Okulları, mutlu, özgüveni yüksek, değerlerine bağlı, dünyayı takip eden, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak bireyler yetiştirmeyi ilke ediniyor.

EĞİTİM KALİTESİNDE KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ

Eğitim sektörünün lokomotifi olan bir özel okul olarak bu yılki hedefinizin odak noktasını hangi plan doğrultusunda kurguladınız?

Türkiye’deki eğitim kalitesinin yükseltilmesinde özel okulların payının giderek artacağı inancı içerisindeyiz. Bizler şu anda en çok öğrenciye sahip olan bir özel okul olarak eğitim sektöründe lokomotif konumundayız. Bu konumu devam ettirirken, kurumumuzu büyütürken temel noktamız; kalitemizi korumak, artırmak ve dünya standartlarında bir eğitim vermek. Yıllarca edinmiş olduğumuz vizyon ve misyon ile eğitimde kalite konusunda kendimiz ile yarışıyoruz. Bu noktada da olabildiğince sektöre destek ve örnek olmaya, sektörle ilgili gelişmelere de dikkat etmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ve en temelde Bakanlığın yönlendirmesine göre hareket eden bir kurum olarak aslında Türkiye’nin geleceği için, Türkiye için çalışıyoruz. Öğrencilerimize bu eğitimi verirken hiç şüphesiz ki eğitim kadromuzun ve velilerimizin de mutluluğunu çok önemsiyoruz. Memnuniyet çalışmalarımız, Ar-Ge ekiplerimizin yaptığı araştırmalar ve insan kaynakları yatırımlarımızla eğitim sektörünün en önemli kurumlarından olmaya devam edeceğiz.

İK yatırımları ve planlaması ile ilgili neler yapıyorsunuz?

Kalite çalışmaları kapsamında, Doğa Okulları’nın tüm birimleri için özel tasarlanan butik projelerini; tüm akademik kadrolarımızın bilfiil katılımıyla hayata geçireceğiz. 'Öğren-Öğret-Deneyimle' felsefesi ekseninde gerçekleştireceğimiz bu projelerle Doğa Okulları’nın eğitim standartlarını daha da yükselteceğiz.

Doğa Okulları’nın en büyük farkı konsept kampüsleri… Öğrencilerinizin Doğa Okulları’nda aldığı eğitimi diğer okullardan ayıran nedir? 

Doğa Okulları’nda çocuklar her şeyi ‘dünyanın en iyi öğretmeninden’, doğanın kendisinden öğreniyor. Doğayı temel alarak geliştirilen eğitim sistemleri, klasik kalıplardan kurtulup ‘yaparak ve yaşayarak öğrenme’ anlayışını sistemli hale getiriyor. Eğitim sistemi, bugün tüm dünyada kabul gören, başarısı kanıtlanmış bir eğitim sistemi haline geldi. Doğa Okulları’nın farklı içeriklerle uyguladığı 3 ayrı konsepti var. Bunlar; Doğa, Dil Eğitimi ve Bilim Konsepti. Doğa Okulları, bu eğitim sistemiyle öğrencilerini sadece akademik değil her alanda geliştirerek hayata hazırlıyor. Biz, yeni dönemde de özel projelere devam edeceğiz. Her özel projemizin Türkiye’deki eğitim sürecine yeni bir soluk ve bakış açısı getirdiğini düşünüyoruz. Bunu da en iyi şekilde değerlendirmek için dünyanın ve Türkiye’nin önemli kurumlarıyla işbirliği yaparak projelere imza atacağız.

TEKNOLOJİ VE ANAOKULUNDAN BAŞLAYAN FARKLI EĞİTİM SİSTEMİMİZ VAR

Teknoloji ile eğitim yeni dünya düzeninde ayrılmaz birer ikili oldu. Sizin bu konuda çalışmalarınız ne yönde?

Geleceğin sektörlerini keşfetmek ve lider kuşaklarını bugünden yetiştirebilmek için teknoloji ile sentezlenen eğitim anlayışını sürdüren Doğa Okulları, bu yatırımlarına devam ediyor. Özellikle konsept yerleşkelerimizde dünyayla eşdeğer, Türkiye'nin ise bir adım ötesinde teknolojik eğitim sunuyoruz. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Tuzla Doğa’da kullanılan eğitim materyalleriyle, öğrencilere dijital etkileşimli bir eğitim ortamı sunduk. Microsoft ile yürüttüğümüz stratejik çalışmalar sonucunda Tuzla Doğa olarak ‘ShowCase Okul’ seçilerek büyük bir başarıya imza attık. Yaptığımız işbirlikleri, projeler ve çalışmalarla öğrencilerimiz sadece teknolojiyi doğru kullanmayı değil, teknolojiyi üretmeyi de öğrenecekler. Öğrencilerimizden kısa vadede, birkaç yıl içerisinde dünyada etki oluşturacak proje ve çalışmalar bekliyoruz. Bu açıdan Türkiye'nin dünyaya açılan ve liderlik eden başarı hikâyeleri yaratmasını sağlayacak benzeri yatırımlara devam edeceğiz. 

BAŞARILARIMIZ İLKOKULDAN BAŞLIYOR

Doğa Okulları ilkokul ve ortaokulda nasıl bir eğitim sunuyor? Farkınız nedir?

İlköğretimin ilk 4 yılını anaokulu eğitimiyle birleştirmiş durumdayız. Anaokulunda başladığımız “Deneylerle Bilim Atölyesi” ilkokul 4. sınıfa kadar devam ediyor. Aynı şekilde “Yaratıcı Düşünme” ve “Düşünme Becerileri” dersleri de devam ediyor.

Doğa Konseptli Eğitim Modelimiz, Avrupa Birliği’nin fon desteğiyle bir “AB Projesi” haline dönüştü. Modelimiz bu sayede iyice oturdu ve daha sistematik bir hale geldi. Öğretmen eğitimlerine büyük bir hız verdik: Öğretmenler için “Doğa Konseptli Eğitim Modeli Workshopları” yapıyoruz. AB Projesi çerçevesinde ortak olduğumuz ülkelerle bu modelimizi sistematik hale getiriyor ve yazıya döküyoruz. Modele uygun bir müfredat hazırlıyoruz. Oluşturduğumuz literatür ve sistematik sayesinde modelimiz tüm dünyada isteyen herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilecek. Çocuğun hayat bilgisinde yaptıklarıyla müziği, müzikte yaptığıyla görsel sanatları ilintileyebildik. Müfredatı yüzde 70 – 80 oranında çaprazlayabildik. Her branşın birbirini desteklediği bir programı devam ettiriyoruz şu anda.

Doğa Okulları ortaokul eğitiminde kendine has eğitim sistemi SOES’i uyguluyor. Öğrenciler aktif öğrenme ortamlarında sınırsız deney ve yerinde gözlem yapma imkânları ile yetişmenin farkını yaşıyor. Ortaokul öğrencileri disiplinler arası çalışmalarla çok yönlü eğitim alarak hayata hazırlanıyor, teorik bilgileri üretime dönüştürüyor. Doğa Okulları’nda yetişen öğrencilerin olaylara farklı açılardan bakma, sentez yapma yetenekleri gelişiyor. Öğrenciler, mevcut durumları koşulsuz şartsız kabul etmek yerine sorguluyor ve kendi görüşünü ortaya koyuyor. Bilim yolu ile disiplinli, sağlıklı ve kaliteli yaşam becerilerini edinmiş bireyler yetişiyor. Amacına uygun soru sormayı öğrenen öğrenciler, ilginin değişebileceğini ve gelişebileceğini fark ediyor, alternatif düşünme geliştirmenin yollarını kavrıyor.

BÜYEM İŞBİRLİĞİ İLE GELECEĞİN ÖĞRETMENLERİNİ YETİŞTİRECEĞİZ

Eğitimde başarının kilit noktalarından biri şüphesiz ki kaliteli öğretmenler. Doğa Okulları öğretmenlerine neler sunuyor?

Doğa Okulları,  öğretmenlerinin yeni neslin değişimlerine ayak uydurması ve yeni nesle verilecek eğitimlerin güçlendirilmesi için de benzersiz projeler gerçekleştiriyor. İçerik ve kurgusu açısından sektörde benzeri olmayan “Sınıf Öğretmenleri Gelişim Programı”, Doğa Okulları eğitim kadrosunun hem akademik hem de bireysel gelişimlerine destek oluyor.

Türkiye’deki insan gücünü çağdaş dünya seviyesine ulaştırmak için 2002 yılından beri Avrupa Birliği’ne uyumlu eğitimler düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile Doğa Okulları Liderlik Akademisi, daha önce hayata geçirilmemiş bir proje imza atıyor.

“Sınıf Öğretmenleri Gelişim Programı” adlı 3 yıl sürecek proje kapsamında; 700’den fazla sınıf öğretmeni, toplamda 20 gün ve 140 saatlik eğitim çalışmasına katılacak. Proje, veliler- çocuklarla etkili iletişim konulu atölye çalışmaları, konuk konuşmacılar ve farklı eğitim aktiviteleri içerecek şekilde tasarlandı. Öğretmenlerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini destekleyecek bu program sonunda katılımcılar, bitirme tezlerini hazırlayacak ve kurulda başarılı olarak değerlendirilenler sertifika almaya hak kazanacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.