banner

“Öğretmenler Fatih Projesi’nin lideri olacak!"
Artı Eğitim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaçmaz pilot uygulama ile bugün hizmete giren Fatih Projesi’ni A Haber’de değerlendirdi.

a haber logo

Programın tamamını izlemek için tıklayın

Bugün öğrencilerle buluşan Fatih Projesi’ni A Haber’de Ayça Aydoğdu ile Akşama Doğru adlı programda değerlendiren Artı Eğitim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaçmaz, Fatih Projesi’nin eğitimde teknolojik ve felsefi bir dönüşümü ifade ettiğini söyledi. Projenin Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağını belirten Kaçmaz, “Kamuoyu projenin içeriği hakkında yeterince bilgilendirilmediği için kafalarda soru işareti olabilir. 52 okulda pilot uygulamasının yapılması, proje ile aksamaların giderilmesine ve kamuoyu tarafından yararlarının görülmesine yardımcı olacak” dedi.

Öğrencilerin teknoloji ile iç içe bir nesil olduğuna vurgu yapan Kaçmaz “Öğrencilerin bu özelliğinden dolayı Fatih Projesi’ne uyum sorunu yaşayacaklarını düşünmüyorum. Fatih Projesi ile öğrenciler birbirleri ile etkileşimli hale gelecekler. Ankara’daki bir öğrenci ile Trabzon’daki bir öğrenci ortak projeler geliştirme imkanına kavuşacak” dedi.  

“Türkiye dünyaya öncülük etme fırsatı yakaladı!”

Fatih Projesi sayesinde gigital çağdaki eğitim anlayışına Türkiye’nin öncülük edeceğini ifade eden Kaçmaz, “Projenin akıllı tahtasından e-içeriğine, müfredatından digital pedegoji diyeceğimiz öğretmenlerin eğitimine kadar bu işte Türkiye dünyaya öncülük etme fırsatını yakalamıştır” dedi.  

Öğretmen Fatih Projesi’ne nasıl ayak uyduracak?

Öğretmenlerin Fatih Projesine ilişkin uyumu ile ilgili soru işaretlerinin bulunduğunu belirten Kaçmaz, “Proje kapsamında öğretmenlere de tablet bilgisayarlar dağıtıldı ve öğretmeler eğitimden geçirildi. Öğretmenlerin projeye uyumunu kolaylaştırmak adına okullarda teknik destek sağlayacak eğitmenler görevlendirilecek. Kanaatim odur ki, öğretmenlerin dijital eğitime karşı çok büyük direnç göstereceklerini düşünmüyorum. Öğretmenler de kolaylıkla yeni sisteme ayak uyduracaklardır. Öğretmenler bu projenin liderliğini yapacak ve 4 yıl içinde tüm eğitim sistemi bu projeye adapte olacak” dedi.  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.