banner

Flipped Classroom yani Tersyüz Sınıflar
Ken Robinson kendisiyle yapılan bir röportajda ¨öğrenciler okullarda mutsuzlar ve gitmek istemiyorlar sizce neden?¨sorusuna şu şekilde cevaplıyor.

‘‘…Sorun geçmişte yaptıklarıyla geleceği yakalamaya çalışıyorlar. Ve bu şekilde okula gitmekte herhangi bir amaç görmeyen milyonlarca çocuğu yabancılaştırıyorlar. Okula gittiğimizde şu hikayeye sarılırdık, eğer sıkı çalışırsan ve bir üniversite diploması aldığında, bir işin olacaktı. Çocuklarımız bu hikayeye inanmıyorlar ve bunu yapmakta haklılar…¨ Benim ortaokulda okuduğum yıllarda benim öğretmenlerimde iyi bir meslek seç oku ve iyi çalış mezun olunca 25 yıl çalışır emekli olursun diyorlardı. Oysa şimdi emeklilikten başlayarak söylediklerinin neredeyse hiç birisi tutmuyor. Artık mezun olduğumuz meslekte dahi sürekli kendimizi geliştirmezsek iş bulabilme ve para kazanma şansımız yok. Kısacası artık hiç bir diploma ömür boyu karın doyurmuyor. Öte yandan bir disiplinde veya alanda ustalaşmak sadece üniversite okumak ile ilgili de değilmiş görüyoruz. Galiba en önemlisi bu durumu gençler bizden daha iyi farkediyorlar. Bu durumdaki okullarımıza, daha çokda liselerimize bu öğrencileri daha kaç yıl tutabileceğiz.

Bilgiye ulaşmanın çok kolay hale geldiği günümüz şartları, okulları öğrenciler için daha anlamlı ortamlar haline getirmemizi zorunluluk haline getiriyor. Eğitimde teknoloji kullanımın yaygınlaşmaya başlaması ise sınıflarda ve hatta okullarda bir dönüşüme gitme ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. İşte bu dönüşüm, teknolojinin sağladığı imkânları öğretimde etkili bir biçimde kullanma ve öğrencileri bir üretim sürecinin içine dâhil edip, onlara çağa uygun öğrenme ortamları tasarlamakla gerçekleşecektir.

Günümüz eğitim dünyasında en etkili öğretim modellerinden biri olarak yıldızı parlayan Flipped Classroom-Tersyüz Sınıflar, öğretimde zaman ve mekân sınırlamalarını kaldıran ve teknolojinin çok aktif olarak kullanıldığı bir model olarak bizlere yepyeni bir eğitim anlayışı sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIT´den Mitchel Resnick bir makalesinde bu çağı şöyle tanımlıyor;

"Bugün okullarda uygulanan müfredatın büyük bir bölümü, kağıt-kalem çağı için tasarlanmıştır. Bu durum iki nedenle değişmeli: Öğrencileri başarılı olmaları için hazırladığımız dijital toplumsal yaşamın dönüşümü ve dijital teknolojilerin öğrencilerimizin öğrenme biçimlerini değiştirmesi... Endüstriyel çağdan bilgi toplumu çağına ve şimdi de yaratıcı toplum çağına geçiş yaşıyoruz." Halen bilgi toplumu çağını konuşmaya devam etmek yerine yaratıcı topluma geçebilmek için once okullarımızı ve sınıflarımızı dönüştürmeye başlamalıyız.

Aslında bu konuda yapılan çalışmalar oldukça eskiye dayanıyor. Arizona State Üniversitesinde Fred Keller 1968 yılında yaptığı deneysel çalışmayı ¨Good bye Teacher – Hoşçakal Öğretmen¨ isimli makalesinde anlatıyor. Bugün ters yüz sınıflar olarak adlandırdığımız yaklaşımın temellerini bu makalede görebiliyoruz. Makaleyi Anadolu Üniversitesi hocalarından Ferhan Odabaşı´nın sayfasında türkçe olarak okuyabilirsiniz*.

Bu makalelerde de görebileceğimiz gibi öğrenenleri derinlemesine öğrenmeleri ve daha fazla zihinsel olarak meşgul edebilmek için yeni yollar bulmamız gerekiyor. Papert 1998 yılında yazdığı makalede ise önemli bir tanımlama yapıyor. ¨Yaşam boyu uygulayacağınız becerileri okuldayken ve gençken öğrenirsiniz diyen model artık kabul edilmemektedir. Okuldayken öğrenebileceğiniz beceriler geçerli olmayacaktır. İş yerine gidip de onlara ihtiyacınız olduğu zaman, bir tek beceri hariç, hepsi eskimiş olacaklardır. Gerçekten tek  rekabetçi beceri, öğrenebilme becerisidir. Okulda size öğretilenler hakkındaki sorulara doğru cevabı verebilme becerisi değil, okulda size öğretilenlerin kapsamının dışındaki durumlara doğru cevabı verebilme becerisidir. Tam olarak hazırlanmadıkları durumlarla karşılaştıklarında nasıl davranılacağını bilen insanlar yetiştirmeye ihtiyacımız var.¨

Geleneksel yöntemde öğrenciler ve öğretmenler okula gelir, öğretmenler öğretir. Burada çeşitli öğretim yöntemleri kullanılsa da temel olan yaklaşım öğrenci okulda öğrenir yaklaşımıdır. Öğrencinin öğrendiklerini pekiştirebilmesi içinde öğretmenin hazırladığı ev ödevlerini verir ve öğrencilerin evde pekiştirmesini bekler. Bu geleneksel yaklaşımın temel sorunu ise evde pekiştireceğini varsaydığımız öğrenci ve öğretmen etkileşimi hiç yoktur. Ailenin öğrenciyi desteklemesini bekleriz. Oysa dijital çağın araçlarını kullanarak öğrencilerle okul dışındada iletişim kurmak mümkün…

Flipped Classroom-Tersyüz Sınıflar denildiğinde bugünlerde akla gelen ilk iki isim 2004 yılında (en yakın ve en dar anlamda Flipped Classroom'un başlangıç tarihi diyebiliriz) Colorado'da Woodland Park Highschool'da birlikte kimya öğretmenliği yapmaya başlayan ve 2007 yılında kendi sınıflarında 'flipped classroom-tersyüz sınıflar' uygulamasını başlatan Jonathan Bergmann ve Aaron Sams. Flip Your Classroom, Reach Every Student in Every Class Every Day adlı kitaplarında 'flipped classroom' teriminin kendilerine ait olmadığını, popüler kültürde 'Flipped Classroom' veya 'Flipping' olarak bilinen yaklaşımın çalıştıkları okulda karşılaştıkları, öğrenci devamsızlıkları, neredeyse tamamı doğrudan anlatımla geçen dersler sonucu kişiselleştirilmiş öğretime zaman bulamama, öğrencilere bireysel olarak zaman ayıramama vb. güçlüklere çözüm yolları ararken Aaron'un bir teknoloji dergisinde PowerPoint sunularını ses kayıtları ve notlarla birlikte kaydedip video formatına dönüştürmeyi ve İnternet üzerinden yayınlamayı mümkün kılan bir yazılımı keşfetmesiyle başladığını belirtiyorlar*.

Özetleyecek olursak, Tersyüz sınıflar öğretimin öğrencinin okula gelmeden önce başladığı ve öğretmen ve öğrenci arasındaki sürekli eğitişimdir. Bunu yapabilmek için evde öğretimin tersyüz sınıf olarak tanımlanabilmesi için,

-              Evde video ders,

-              Öğrenenlerin etkileşimi,

-              Öğrenenlerin ürün oluşturması ve

-              Öğrenenlerin paylaşması

olması gereklidir. Aksi durumda bu sadece öğretmenin evde ders çalışın gelin diye verdiği ödevin bir türü olur...

Tüm bu süreçlerin gerçekleştirilebilmesi için ise öğretmen ve öğrencinin buluştuğu bir platform seçilmeli ve bu yolla öğretmen ve öğrenci arasında sürekli etkileşim sağlanmalı.

Peter Pappas diyor ki, "Dijital devrim bilgiyi paylaşmayı son derece kolaylaştırdı. Neden sınıftaki değerli zamanı çocuklarımıza sürekli bir şeyler anlatarak geçiriyoruz? Tersyüz sınıf modelinde bu anlatım ödev olarak verilen video dersler aracılığıyla sağlanıyor. Bu demek oluyor ki öğrenciler sınıfta eleştirel düşünerek konunun detaylarına inebiliyorlar. Sınıfını bu şekilde dönüştüren öğretmenler sınıftaki süreyi tartışmalara, münazaralara, Sokratik seminerlere, proje tabanlı çalışmalara ve öğrenci sunumlarına ayırabiliyor. Evde ise öğrenciler zaten bildikleri konuya hızlıca bir göz atıyorlar ya da gerektiği taktirde daha fazla zaman ayırıyorlar."

Bu modelin özü öğretmenin rolünün bilginin patronu ve sürekli anlatıcısı, doğrulayıcısı olmak yerine kendisine yeni bir rolü yani TASARIM MÜHENDİSLİĞİNİ seçmesiyle hayata geçirilebilir.

Kayhan Karlı

Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu

Twitter.com/kayhankarli

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Önceki Sonraki

Futbol yerine okullar açılacak mı tartış…

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Bu yazımda güncel...

Eğitimde Yeni Norm(al) Arayışları!

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Covid19 salgın gü...

Liselere Giriş Sınavları hakkında bir gö…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Bu sınav hem içer...

Korona günlerinde eğitimin dokunaklı hal…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Herkes açısından ...

Sosyal ve Duygusal Öğrenme için ne yapıy…

Kayhan Karlı - Eğitimci / Yazar Eğitim dünyasında...

Özel okul fırtınası!

Kayhan Karlı - Eğitimci-Yazar Bugünlerde pek çok ...

Kayhan Karlı: Özel okul kaosu!

Kayhan Karlı / Eğitimci-Yazar  Son dönemlerd...

Girişimci ruhlu öğrenme yoldaşı öğretmen…

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu S...

Nitelik mi? Nicelik mi?

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu O...

Kayhan Karlı: Anlamlı bir öğrenme yılı o…

Kayhan Karlı - Eğitimci – Yazar/ YÖM Okulları Kuru...

Kayhan Karlı: Söylemek, istemek gerek!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Eğitim, bu ü...

Yeni Okul Paradigması!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Son yıllarda...

Özel okullar mı? Bağımsız okullar mı?

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Aslında özel...

Öğretmenlerin mesleki gelişimi: Gereksiz…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Bugünlerde p...

Eğitim Sistemi mi yoksa Sistemin Eğitimi…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Eğitim siste...

Ödev mi? Görev mi? Görev savma mı?

Kayhan Karlı / YÖM KurucusuOkul dönemi hızlı bir ş...

Müfredat değil ekosistem

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Sonunda uzun ve hiç u...

Eğitim gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu 15 Temmuz kalkışmasın...

Dünya´yı güzellik kurtaracak!

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkez...

İlk söz: Eğitim Gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM | Yenilikçi Öğrenme Merkez...

Odaklanmış öğrenenler oluşturmak için…

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Son dönemde hem eğiti...

Atom Karınca öğretmenime saygıyla

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

İnnovatif-Yenilikçi Okulların DNA´sı

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

Öğrenme odaklı okul mekanları

Kayhan Karlı / Kurucu /Yenilikçi Öğrenme Merk...

Okullarımız Yeni Döneme Hazır mı?

Yeni bir eğitim dönemine hazırlıkların başladığı ş...

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Nasıl Dön…

Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) bir anlayıştır. TOD,...

Hızla değişen dünyamızda öğretmenlik…

21. Yüzyıl geldi ve büyük bir hızla toplum yaşamı ...

Öğrencilerinizi harekete geçirebileceğin…

Seni ne motive eder? Kendimize belki de sormamız g...

Öğrenci merkezli ölçme-değerlendirme

Eğitim dünyamızda belki de en çok sınavlardan ve s...

Öğrencilerde üst biliş geliştirmek için …

Yeni bir döneme başlarken sınıflarda öğrenmenin ka...

Değerler eğitimi mi yoksa değerleri olan…

Kayhan Karlı, Şura'da tartışma konusu olan Değerle...

Dönüşümlü düşünme (2)

Aslında yaşamın içinde çok ihtiyacımız olan “Dönüş...

Dönüşümlü düşünmenin sınıflandırılması

Kayhan Karlı yazdı: Dönüşümlü düşünmenin sınıfland...

Sınıflarda üst düzey düşünme becerilerin…

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına girdiğimiz bu ay...

Demokratik Toplum ve Eğitim

Bu yazıyı yazmak benim için oldukça zorlayıcı oldu...

21. yüzyılın okulu için yeni bir pozisyo…

Öğretmenlik mesleğinde deneyimin önemi, gerçekten ...

Son 10 yılda eğitimde neler yaşandı?

Artı eğitim’in onuncu yılına ulaşmış olmak gerçekt...

Meslektaş Çemberinde kendi çayını demle.…

Geçtiğimiz günlerde edsurge sitesinde bir yazıyı o...

Merak ve soru sorma becerileri…

Geçtiğimiz aylarda bir okulda öğrenme yoldaşlığı y...

Eğitimde İnovasyon yani Eğitinovasyon…

Son yıllarda inovasyon hakkında neredeyse tüm sekt...

Flipped Classroom yani Tersyüz Sınıflar

Ken Robinson kendisiyle yapılan bir röportajda ¨öğ...

Yaratıcı Düşünme Eğitimi...

Birçok ülke, okullarının yaratıcı düşünmeye verdiğ...

Okul temelli, iş ile bütünleşik mesleki …

Son dönemde pek çok ortamda okulda koçluk ve öğret...

Öğrencilerinize öğrenme yoldaşlığı yapab…

Yıllar içinde pek çok bilim insanı nasıl öğreniyor...

Öğretmenler Günü ve Ötesi…

Her yıl bu dönemde öğretmenler hatırlanır, yazılar...

Öğrencinin öğrenmesini geliştirmek için …

Son yıllarda eğitimcilerle her düzeyde çalışmaları...

Yeni liderlik...

Geleneksel liderler ve geçmişin liderliği 21. Yüzy...

Okullar için ‘özdeğerlendirme’ kriterler…

Bu ay  Özel Okulların özdeğerlendirmesi hakkı...

‘Karar almak aslında bir vazgeçmedir, te…

"Üniversite adayları, tam şu günlerde tercih liste...

ÖRAV’a ‘siyasi linç’ mi uygulanıyor?

Bu yazımda, uzun süredir yazmakta olduğum köşemi k...

Düşünme becerilerini artıran öğrenme ort…

Onca kalabalığın ve koşuşturmanın içinde kendi dün...

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek m…

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek mi? Öğ...

Okul neden değişecek!

Önümüzdeki yıllarda okul ve öğrenme süreçlerinin b...

Öğrenme ortamları tasarım mühendisi olar…

Bilgeliği üç yolla öğrenebiliriz; ilki yansıtma ki...

Eğitimde teknoloji entegrasyonunda öğret…

Etkili öğretmenler öğrencilerinin ilgisini çekmek ...

Türkiye Özel Okullar Birliği Eğitim Semp…

Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye Özel Okullar ...

Ödev ve Motivasyon; Ev ödevinde işe yara…

Günümüzde pek çok öğrenci ev ödevi olarak verilen ...

Etkin Öğrenme...

Etkin öğrenme, hem öğretmenlerin hem de öğrenenler...

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrend…

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrendiklerimiz....

Sorular mı? Cevaplar mı?

“İyi öğretme sanatı, öğrencilerin ne olduğunu bild...

Mesleki Gelişimin sınıflara ve öğrenci b…

Son yıllarda okullarda meslektaşlarımızla yaptığım...

2050’ye Doğru Eğitim Sistemimiz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rakamlarına göre,...

2030 Yılının Çalışanları Okullu Oluyor…

Bu yıl 4+4+4'le okula ilk adımını atan minikler 20...

Öğretmene Bonservis ve Sınav…

Eğitimcilerin tatilde oldukları Ağustos ayında yin...

Eylül 2011’den Eylül 2012’ye Bakış…

Bir eğitim yılını daha geride bıraktık. Tartışmala...

Öğrenme ve Liderlik Üzerine

Öğrenme ve Liderlik Enstitüsü’nün Gerekçesi ve Yap...

Öğretmenleri kim eğitecek?

Son günlerde herkes öğretmenlerin yetersizliği ve ...

Öğretmenin, öğrenci başarısına katkısı n…

Yeni Zellanda Auckland Üniversitesi’nde eğitim pro...

Bir öğretmeni büyük öğretmen yapan nedir…

“Her gerçeğin dört köşesi vardır. Bir öğretmen ola...

Ya bütün şıklar yanlışsa? Sokrat hizmet …

Öylesine bir dönem yaşıyoruz ki çocuklarımız maruz...

Kayhan Karlı: Dijital bilgelik yolculuğu…

Ocak ayının son haftasında Türkiye Özel Okullar Bi...

Mesleki Gelişim ama NASIL?

Bugünlerde pek çok kişi eğitim ile ilgili sorunlar...

Öğrenme yoldaşı kimdir?

Öğrenme yoldaşlığını, meslektaşların birlikte çıka...

Cumhuriyetin 100. yılında öğretmen profi…

Bu yıl okula başlayan yedi yaşındaki çocuklarımız ...

Bilmek, öğrenmek ve anlamak

Bugünlerde eğitimciler okulları ve kendilerini yen...

Okul ve öğrenme

Eğer öğrencilerimizi hayatlarının geri kalanı için...

Kayhan Karlı - Öğretmen Akademisi

Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.