banner

ÖRAV’a ‘siyasi linç’ mi uygulanıyor?
Bu yazımda, uzun süredir yazmakta olduğum köşemi kişisel bir paylaşım için kullanacağım için, değerli okurlarımdan özür dilerim. Bildiğiniz gibi, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın (ÖRAV) kurucu genel müdürü olarak çalışıyorum. ÖRAV hakkında kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya istinaden, bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

6 yıl önce Batman’da düzenlenen bir panele konuşmacı olarak katılmıştım. Panelin diğer konuşmacılarından İbrahim Betil ile panel sonrasındaki sohbetimizde, ülkemizde eğitim alanında ne gibi ihtiyaçlar olduğunu konuştuk. Üzerinde durduğumuz konu ise müfredatını yenilemiş bir ülkenin öğretmenlerine, yaygın ve sınıfa yansıyacak mesleki gelişim fırsatı sağlanmasının gerekliliğiydi. Bu konuşmadan birkaç ay sonra, İbrahim Bey’den bir mesaj aldım. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile konuştuğunu ve bu fikir için bağış yapacaklarını öğrendim. O anda ne kadar sevindiğimi ve heyecanlandığımı bugün bile tarif etmek benim için gerçekten çok zor…

Eylül 2007’den başlayarak ulusal ve uluslararası alanda deneyimli eğitimcilerile toplantılar yaparak, yaklaşık bir yıl içinde proje fikrini hazırladık. Bu arada tüm bu işleri yaptığımız sırada ben TED Bursa Kolejinde genel müdür olarak görev yapıyor ve bu projenin ülke için çok önemli olduğunu düşündüğüm için gönüllü olarak her aşamasında bulunuyordum. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik ile yapılan görüşmede proje onaylandı ve 20 Haziran 2008 tarihinde tarafların katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imzalandığı dönemde henüz ÖRAV’ın resmi kuruluşu tamamlanmadığı için, protokol bakanlıkla Garanti Bankası arasında yapıldı. Protokolda, kuruluşu tamamlandığında projenin yönetiminin vakıfa devredileceği yazıyordu.

Eylül 2008’den bu yana aynı zamanda ÖRAV Genel Müdürü olarak çalışıyorum. Ancak asıl görevimin eğitimcilik olduğunu söylemekten de çok büyük keyif alıyorum. Vakfı, ilk günden başlayarak, benim gibi öğretmenlikten gelen meslektaşlarımla birlikte yapılandırdık. İlk günlerimizi hatırlayınca, yine aynı heyecanı içimde hissediyorum. ÖRAV, vizyonu ve misyonu sadece ve sadece çalışanları tarafından yazılan ve uygulanan bir STK oldu. Bu noktada dahi herhangi bir müdahale görmemiş olmak, biz eğitimcileri gerçekten çok motive etti.

Geride kalan 5 yıl içinde, Milli Eğitim Bakanı 4 kez değişti. Her yeni gelen ekiple tanıştık ve yaptığımız işle ilgili bilgi verdik. Başlangıçta Hizmetiçi Eğitim Daire Başkanlığı ve son dönemde Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü ile son derece başarılı bir işbirliği yürüttük. Ülkemizin dört bir tarafında görev yapan 400’den fazla eğitimci yetiştirdik. Bu gönüllü meslektaşlarımızın aracılığıyla, yaklaşık 85 bin meslektaşımıza, hem de haftasonlarında, gönüllü olarak geldikleri kendi okullarında, meslektaş öğrenmesi fırsatları oluşturduk. Program öğretmenlerimiz tarafından çok beğenildiği için, ülkenin her yanından binlerce öğretmen başvurusu halen sırada bekliyor. Bu nedenle zaman zaman MEB ile protokol yenileme üzerine konuştuğumuzda bize söylenen, “Siz hizmetinizi sürdürün, bizde zaman sınırı yok.” şeklinde takdir ifadeleri oldu. Öte yandan 5 yıllık protokol 20 Haziran 2013 itibarıyla bitmiş gibi görünse de bizim eğitimlere başladığımız tarih Mayıs 2009. Yani aslında 4 yıldır eğitim yapıyoruz.

Tüm bu eğitimleri yapabilmek için, en ucuz koşullarda yolculuk yapan, ülkenin en ucuz mekanlarında konaklamayı göze alan, haftasonlarını evinden ve ailesinden uzakta geçiren, bu amaçla uykusuz kalan değerli gönüllü meslektaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Bizleri okullarına davet edip mesleki gelişimleri için haftasonlarını ayıran 80 bini aşkın  meslektaşımıza da teşekkür ederim. Bizim bu yolculuğu yapabilmemiz için ilk adımı atan kurucu ve ana bağışçımız Garanti Bankası’nın yanı sıra, diğer doksandan fazla bağışçımıza da teşekkürü borç bilirim. ÖRAV’ı tanıyan ve bazen tanımadığı halde yaptığı işlerden dolayı destekleyen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ülkemizdeki çocukların yüksek yararı için çıktığımız bu yolda, tüm farklılıklarımızla ve daha büyük bir kararlılıkla devam edeceğiz.

Beni en çok üzen ise yanlış beyanlarla bakanlık tarafında baskı yaratmaya çalışanların, her şeyi şeffaf olan bir vakfın çalışmalarını durdurabilecek kadar başarılı olabilmesidir... Projede ilk günden bu yana adil bir paydaş olan, yapılan çalışmayı başından sonuna izleyen, onaylayan, denetleyen ve takdir eden Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ederim. Diğer yandan, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, ÖRAV Genel Müdürü kimliğimden ziyade, sorumlu bir vatandaş ve eğitim gönüllüsü olarak; “Öğretmenin Sınırı Yok” projesi hakkında bir gazetede yayımlanan haberlerdeki yanlış bilgilere istinaden, doğru bilgileri bu köşe aracılığıyla sizlerle paylaşmayı, meslektaşlarım ve ülkem adına borç biliyorum.

-ÖRAV, ülkemizde öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine destek vermek ve bu alanda eğitim faaliyetleri düzenlemek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

-Garanti Bankası’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile 20 Haziran 2008 tarihinde imzaladığı 5 yıllık protokol, Eylül 2008’de ÖRAV’a devredildi.

-“Öğretmenin Sınırı Yok” adı verilen ilk proje için, dünyanın sayılı eğitimcileri ve eğitim kurumlarıyla işbirliği yapılarak, Türkiye’ye en uygun model seçildi. Türkiye’nin saygın eğitimcilerinden oluşturulan bir danışman heyetiyle birlikte eğitim programı geliştirildi. Vakıfta öğretmen eğitimi yapanların hepsi öğretmenlerden seçildi.

-Projeye Garanti Bankası’nın yanı sıra eğitime gönül vermiş pek çok kişi ve kuruluş destek verdi.

-Proje kapsamında herhangi bir kamu kaynağı kullanılmadı, Avrupa Birliği fonlarından destek alınmadı.

-Gazetede belirtildiğinin aksine, projeye yapılan bağışlar, Eğitime %100 Destek kampanyasının çerçevesine girmemektedir. MEB tarafından 2003 yılında başlatılan “Eğitime %100 Destek” kampanyası okul, derslik, laboratuvar yaptırmak ya da bilgisayar bağışlamak gibi fiziksel eksikliklerin giderilmesine yöneliktir. Oysa Öğretmenin Sınırı Yok projesi, fiziksel bir ihtiyaca cevap vermemekte, bir hizmet bağışını içermektedir. Dolayısıyla yapılan bağışın vergiden düşülmesi söz konusu değildir. Ayrıca ÖRAV’ın vergi muafiyeti bulunmadığı için, vakıfa yapılan bağışların vergiden düşülmesi mümkün değildir. (http://www.gib.gov.tr/index.php?id=406)

-Proje kapsamında yapılan eğitimler, okul temelli mesleki gelişim yaklaşımı içinde, başvuruyu yapan okulların sınıflarında düzenlenmektedir. (http://www.orav.org.tr/contactus/schoolapplication.aspx)

-5 yılda 100.000 öğretmene yüz yüze eğitim verilmesini hedefleyen ve tamamen isteğe bağlı olarak tüm okulun arzu göstermesi halinde uygulanan proje kapsamında, bugüne kadar 79 ilde, 3.407 okulda 83 binin üzerinde öğretmen eğitim aldı. Bu eğitimleri alan onbinlerce öğretmenin ve eğitimleri veren yüzlerce eğitmenin, toplumsal gelişime önemli katkılar sağladığı inancındayız.

-Projenin Garanti Bankası veya herhangi bir başka özel sektör kuruluşuyla herhangi bir ticari ilişkisi bulunmamaktadır.

Kayhan Karlı 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Önceki Sonraki

Futbol yerine okullar açılacak mı tartış…

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Bu yazımda güncel...

Eğitimde Yeni Norm(al) Arayışları!

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Covid19 salgın gü...

Liselere Giriş Sınavları hakkında bir gö…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Bu sınav hem içer...

Korona günlerinde eğitimin dokunaklı hal…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Herkes açısından ...

Sosyal ve Duygusal Öğrenme için ne yapıy…

Kayhan Karlı - Eğitimci / Yazar Eğitim dünyasında...

Özel okul fırtınası!

Kayhan Karlı - Eğitimci-Yazar Bugünlerde pek çok ...

Kayhan Karlı: Özel okul kaosu!

Kayhan Karlı / Eğitimci-Yazar  Son dönemlerd...

Girişimci ruhlu öğrenme yoldaşı öğretmen…

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu S...

Nitelik mi? Nicelik mi?

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu O...

Kayhan Karlı: Anlamlı bir öğrenme yılı o…

Kayhan Karlı - Eğitimci – Yazar/ YÖM Okulları Kuru...

Kayhan Karlı: Söylemek, istemek gerek!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Eğitim, bu ü...

Yeni Okul Paradigması!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Son yıllarda...

Özel okullar mı? Bağımsız okullar mı?

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Aslında özel...

Öğretmenlerin mesleki gelişimi: Gereksiz…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Bugünlerde p...

Eğitim Sistemi mi yoksa Sistemin Eğitimi…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Eğitim siste...

Ödev mi? Görev mi? Görev savma mı?

Kayhan Karlı / YÖM KurucusuOkul dönemi hızlı bir ş...

Müfredat değil ekosistem

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Sonunda uzun ve hiç u...

Eğitim gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu 15 Temmuz kalkışmasın...

Dünya´yı güzellik kurtaracak!

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkez...

İlk söz: Eğitim Gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM | Yenilikçi Öğrenme Merkez...

Odaklanmış öğrenenler oluşturmak için…

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Son dönemde hem eğiti...

Atom Karınca öğretmenime saygıyla

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

İnnovatif-Yenilikçi Okulların DNA´sı

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

Öğrenme odaklı okul mekanları

Kayhan Karlı / Kurucu /Yenilikçi Öğrenme Merk...

Okullarımız Yeni Döneme Hazır mı?

Yeni bir eğitim dönemine hazırlıkların başladığı ş...

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Nasıl Dön…

Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) bir anlayıştır. TOD,...

Hızla değişen dünyamızda öğretmenlik…

21. Yüzyıl geldi ve büyük bir hızla toplum yaşamı ...

Öğrencilerinizi harekete geçirebileceğin…

Seni ne motive eder? Kendimize belki de sormamız g...

Öğrenci merkezli ölçme-değerlendirme

Eğitim dünyamızda belki de en çok sınavlardan ve s...

Öğrencilerde üst biliş geliştirmek için …

Yeni bir döneme başlarken sınıflarda öğrenmenin ka...

Değerler eğitimi mi yoksa değerleri olan…

Kayhan Karlı, Şura'da tartışma konusu olan Değerle...

Dönüşümlü düşünme (2)

Aslında yaşamın içinde çok ihtiyacımız olan “Dönüş...

Dönüşümlü düşünmenin sınıflandırılması

Kayhan Karlı yazdı: Dönüşümlü düşünmenin sınıfland...

Sınıflarda üst düzey düşünme becerilerin…

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına girdiğimiz bu ay...

Demokratik Toplum ve Eğitim

Bu yazıyı yazmak benim için oldukça zorlayıcı oldu...

21. yüzyılın okulu için yeni bir pozisyo…

Öğretmenlik mesleğinde deneyimin önemi, gerçekten ...

Son 10 yılda eğitimde neler yaşandı?

Artı eğitim’in onuncu yılına ulaşmış olmak gerçekt...

Meslektaş Çemberinde kendi çayını demle.…

Geçtiğimiz günlerde edsurge sitesinde bir yazıyı o...

Merak ve soru sorma becerileri…

Geçtiğimiz aylarda bir okulda öğrenme yoldaşlığı y...

Eğitimde İnovasyon yani Eğitinovasyon…

Son yıllarda inovasyon hakkında neredeyse tüm sekt...

Flipped Classroom yani Tersyüz Sınıflar

Ken Robinson kendisiyle yapılan bir röportajda ¨öğ...

Yaratıcı Düşünme Eğitimi...

Birçok ülke, okullarının yaratıcı düşünmeye verdiğ...

Okul temelli, iş ile bütünleşik mesleki …

Son dönemde pek çok ortamda okulda koçluk ve öğret...

Öğrencilerinize öğrenme yoldaşlığı yapab…

Yıllar içinde pek çok bilim insanı nasıl öğreniyor...

Öğretmenler Günü ve Ötesi…

Her yıl bu dönemde öğretmenler hatırlanır, yazılar...

Öğrencinin öğrenmesini geliştirmek için …

Son yıllarda eğitimcilerle her düzeyde çalışmaları...

Yeni liderlik...

Geleneksel liderler ve geçmişin liderliği 21. Yüzy...

Okullar için ‘özdeğerlendirme’ kriterler…

Bu ay  Özel Okulların özdeğerlendirmesi hakkı...

‘Karar almak aslında bir vazgeçmedir, te…

"Üniversite adayları, tam şu günlerde tercih liste...

ÖRAV’a ‘siyasi linç’ mi uygulanıyor?

Bu yazımda, uzun süredir yazmakta olduğum köşemi k...

Düşünme becerilerini artıran öğrenme ort…

Onca kalabalığın ve koşuşturmanın içinde kendi dün...

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek m…

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek mi? Öğ...

Okul neden değişecek!

Önümüzdeki yıllarda okul ve öğrenme süreçlerinin b...

Öğrenme ortamları tasarım mühendisi olar…

Bilgeliği üç yolla öğrenebiliriz; ilki yansıtma ki...

Eğitimde teknoloji entegrasyonunda öğret…

Etkili öğretmenler öğrencilerinin ilgisini çekmek ...

Türkiye Özel Okullar Birliği Eğitim Semp…

Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye Özel Okullar ...

Ödev ve Motivasyon; Ev ödevinde işe yara…

Günümüzde pek çok öğrenci ev ödevi olarak verilen ...

Etkin Öğrenme...

Etkin öğrenme, hem öğretmenlerin hem de öğrenenler...

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrend…

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrendiklerimiz....

Sorular mı? Cevaplar mı?

“İyi öğretme sanatı, öğrencilerin ne olduğunu bild...

Mesleki Gelişimin sınıflara ve öğrenci b…

Son yıllarda okullarda meslektaşlarımızla yaptığım...

2050’ye Doğru Eğitim Sistemimiz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rakamlarına göre,...

2030 Yılının Çalışanları Okullu Oluyor…

Bu yıl 4+4+4'le okula ilk adımını atan minikler 20...

Öğretmene Bonservis ve Sınav…

Eğitimcilerin tatilde oldukları Ağustos ayında yin...

Eylül 2011’den Eylül 2012’ye Bakış…

Bir eğitim yılını daha geride bıraktık. Tartışmala...

Öğrenme ve Liderlik Üzerine

Öğrenme ve Liderlik Enstitüsü’nün Gerekçesi ve Yap...

Öğretmenleri kim eğitecek?

Son günlerde herkes öğretmenlerin yetersizliği ve ...

Öğretmenin, öğrenci başarısına katkısı n…

Yeni Zellanda Auckland Üniversitesi’nde eğitim pro...

Bir öğretmeni büyük öğretmen yapan nedir…

“Her gerçeğin dört köşesi vardır. Bir öğretmen ola...

Ya bütün şıklar yanlışsa? Sokrat hizmet …

Öylesine bir dönem yaşıyoruz ki çocuklarımız maruz...

Kayhan Karlı: Dijital bilgelik yolculuğu…

Ocak ayının son haftasında Türkiye Özel Okullar Bi...

Mesleki Gelişim ama NASIL?

Bugünlerde pek çok kişi eğitim ile ilgili sorunlar...

Öğrenme yoldaşı kimdir?

Öğrenme yoldaşlığını, meslektaşların birlikte çıka...

Cumhuriyetin 100. yılında öğretmen profi…

Bu yıl okula başlayan yedi yaşındaki çocuklarımız ...

Bilmek, öğrenmek ve anlamak

Bugünlerde eğitimciler okulları ve kendilerini yen...

Okul ve öğrenme

Eğer öğrencilerimizi hayatlarının geri kalanı için...

Kayhan Karlı - Öğretmen Akademisi

Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.