banner

Ödev ve Motivasyon; Ev ödevinde işe yarayan stratejiler;
Günümüzde pek çok öğrenci ev ödevi olarak verilen çalışma yapraklarını görünce mutsuz oluyor ve keyif almadan yapmış olmak için yapıyorlar. Eğitimciler ve velilerde  ev ödevinin işe yararlığını tartışıyorlar. Öğrencilerin çoğu için ev ödevleri genellikle öğretmenlerin onları cezalandırmak için kullandığı bir araç olarak algılanmakta. Bazen gerçekten böyle olabilir ancak... 

Öğrencilerimizin mecbur oldukları için değil, öğrenmek için çalışmak istemelerini tercih ederiz! Öğretmenler olarak öğrencilerimizin içsel motivasyonlarını oluşturabilmelerini hedeflemeliyiz. Eggen ve diğerleri tarafından “Motivasyon hedefe yönelik aktivitenin harekete geçirildiği ve muhafaza edildiği süreçtir” şeklinde tanımlanmakta. (Schunk, Pintrich & Meece, 2008, s. 4: Eggen & Kauchak, 2010, s. 284). “Öğrenme motivasyonuna oryantasyonu olan öğrenciler, konuları içsel olarak ilginç ya da keyifli bulsalar da, bulmasalar da bu konuları anlamaya çaba gösterirler; ortaya çıkan anlama buna değer” (Eggen & Kauchak, 2010, s. 286). O halde biz eğitimciler ödevi nasıl hazırlamalıyız ki bu ödevler öğrencilerimizin motivasyonunu sağlasın ve öğrenme aracı olsunlar?

Günümüzde pek çok öğrenci ev ödevi olarak verilen çalışma yapraklarını görünce mutsuz oluyor ve keyif almadan yapmış olmak için yapıyorlar. Eğitimciler ve velilerde  ev ödevinin işe yararlığını tartışıyorlar. Öğrencilerin çoğu için ev ödevleri genellikle öğretmenlerin onları cezalandırmak için kullandığı bir araç olarak algılanmakta. Bazen gerçekten böyle olabilir ancak diğer yandan  ev ödevi öğrenmenin sürmesi ve kalıcı hale gelebilmesi için etkili bir araç olduğu da biz eğitimciler için önemli bir gerçektir. Hatta Fransa Cumhurbaşkanı bizzat ev ödevlerini kaldıracaklarını söyledi ve yeni bir tartışma başlattı. Tam bu tartışmalar arasında ülkemizde sömestr tatiline yaklaştığımız şu günlerde ev ödevlerinin öğrenciler için keyifli bir öğrenme aracına dönüştürülebilmesi için bazı işe yarayan stratejileri paylaşmak istedim.

•             Başlarken; ödevi hazırlamaya başlamadan önce kendimize sorarak cevaplarını bulmamız gereken soruları şu şekilde sıralayabiliriz,

o             Ev ödevi bu konunun öğrenilmesini sağlayacak en iyi yol mudur? Ödevin gerekliliğini sorgula.

o             Ödevin gerçekleşmesi sonrası ilk adımın ne olacak? Öğrenmeyi sürdürmek için büyük resmi planladın mı?

o             Ödevde kullandığın strateji nedir? Ekip çalışması mı yoksa bireysel mi?

o             Bu etkinlik sonunda ne öğrenmesini bekliyorsun? Öğrenme çıktısı nedir?

o             Ödevin gerçekleştirilebilmesi için sınırlılıklar var mı? Yaşına uygun mu? Öğrenme stillerini dikkate alıyor mu? Kaynaklar ve süre yeterli mi?

Bu soruların sonunda ödevi hazırlamaya karar verdiğinizde işinize yarayabilecek birkaç strateji de şunlar olabilir;

•             Öğrenen için anahtar noktalar sağlamak. Ödev sayfasını bir görsel gibi düşünün ve nasıl daha kolay hatırlamak için çağrışım yaptırabilirsiniz.

•             Sayfa düzeni çok önemlidir. Sayfada bırakılan boşluk miktarı, satır, sütun boşlukları, ad, soyadı ve sınıf gibi bilgiler dengeli ve standart bir şekilde hazırlanmalı.

•             Ödevin öğrenci açısından sahiplenilmesi ve onu zihinsel düzeyde meşgul edecek olması önemlidir. Bu nedenle öğrencinin çalışma rotasını belirleyecek bir yönergesi ve arada ne kadar anladığını kontrol edebileceği kontrol noktaları olmalıdır. Anladığını fark ettiği kontrol noktalarında ödüllendirmeler de işe yarayacaktır.

•             Renk her insanda olumlu duygular uyandırabilir, mümkünse çalışmalarınızı öğrenme ortamı gibi düşündürmek için doğru renkleri iyi kullanın.

•             Merak uyandırın: Yeni, şaşırtıcı veya farklı alıştırmalar içsel motivasyonu tetiklerler. Ayrıca uzun süreli yapacağı bir çalışma için başlangıcı kolaylaştırır.

•             Bir zorlama (challenge) sunun: Öğrencilerinizin yakınsal gelişim alanının hemen ötesinde bir görev vererek onları zorlayın, başarı garantili değildir ve bu görevi başarmak, öğrencilerinize büyük duygusal tatmin verecektir. Unutmayın beyin zorlanmayı sever ancak öğretmenin ustalığı bunu zorlanma düzeyinde tutabilmektir. Aksi halde beyin aşırı zorlanmayı tehdit olarak algıladığında kaçmaya veya savaşmaya karar verir ki her iki durumda da öğrenme durur...

•             Eğer yapamazsa ne olacak? Öğrencinin ödevin bir noktasında kilitlenmesini önlemek için önceden planlama yapın, alternatifler üretin. Yapamama stresi öğrencinin öğrenmesine ket vurduğu gibi devam etmesini de engelleyecektir. Dolayısıyla bu olmazsa hazırladığınız ödev sizin amacınıza da hizmet etmemiş olacaktır!

•             Öğrencilerin özerklik duygularını teşvik ediniz: Öğrenciler, kendi öğrenmelerinin kontrolünü ellerinde tuttuklarını hissettikleri zaman daha motive olurlar; öğrenmeyi bir şekilde sürdürürler.

•             Yaratıcılık ve fantezi kullanın: Öğrencilerin kendi hayal dünyalarını yaratıcı görevler üzerinde kullanmalarına izin verin.

•             Öğrencinin yaptığı işlere değer veriniz ve ödüllendirin; besleyici tanılayıcı geribildirim yoluyla ödevi bir öğrenme aracı olarak kullanın. Bunun içinde sayfa düzeninde geribildirim için boşluklar bırakın hatta öğrencinizin de size geribildirim verebilmesi için bunu kullanmayı öğretin.

•             Öğrencilerin farklı fikirlerini ve alternatif düşüncelerini paylaşmaları için yer ayırın ve teşvik edin ki süreç onlar için teşvik edici olsun.

•             Öğrenme stilleri her öğrencide farklı etki ve sonuç ürettiği gibi öğrenme ihtiyaçlarının da farklı olabileceğini göz önünde bulundurun.  Öğrenme ihtiyaçlarına göre ödevi farklılaştırma stratejileri uygulayın. Farklılaştırma stratejileri için teknolojiden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Teknolojik araçlar yöntem ve sonuçlar açısından size zaman kazandırabilir.

•             Renkler gibi yazı için kullandığınız karakterde öğrenciler için belirleyici olabilir. Bu nedenle düzeylerine en uygun yazı karakterlerini seçmeye çalışın.

•             Özellikle yazı içeren ödevlerde yazı yazma rehber notları bulundurmanız onlardan ne beklediğinizi açıkça ifade edeceği için kolaylaştırıcı olacaktır. Önemli bir etkisi de bir rutin oluşturacağı için bütünsel olarak beceri gelişimini kolaylaştıracaktır.

•             Noktalama işaretleri konusunda beklentinizi açıkça belirtin. Örneğin kesme işareti var mı? Yok mu? Önemli olan onları yazmaya teşvik etmek…

•             Öğrencilerin teknolojide bizlerden daha yetkin olduğunu unutmayın. Ödev sırasında teknoloji kullanmaları teşvik edin ancak bunun bir amaç değil araç olduğunun sürekli altını çizin…

Elbette bunlara benzer daha çok strateji sıralayabilirim ancak altını çizmek istediğim konu “ödevlerin etkili planlanarak hazırlandığında öğrenmenin devamlılığı ve kalıcılığı açısından çok önemli bir araç” olabileceğidir. Özellikle tatil dönemlerinde öğrencilere dağıtılan özensiz, kes-yapıştır, renksiz ve motive etmeyen ev ödevlerinin öğrenme açısından öğrencilere hiçbir şey katmadığını söyleyebilirim. Bir diğer konuda kitaplarından belirlenmiş sayfaların numaralarını vermek ödev değildir. Çünkü bu sadece belli sayıda tekrar yapmaya odaklar ve düşünceyi geliştirmek yerine tatilin sonunda veya başında vazife savmak için yapılır. Bu konuda öğretmenin kitap sayfalarını yaptırsa dahi bunun sonucunda elde etmek istediği öğrenme çıktılarını görmek için öğrenciyi düşünmeye zorlayan etkinlikler hazırlaması gerekir. Bu şekilde yapılırsa öğrenciye verilecek en güzel mesaj ise öğretmenin de bu ödevi hazırlamak için zaman ayırdığı ve öğrenme çıktılarına, öğrencilerine değer verdiğinin işareti olacaktır.

Tüm öğrenenler için keyifli bir tatil dönemi dilerim...

Eğitimtercihi

Kayhan Karlı

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Önceki Sonraki

Futbol yerine okullar açılacak mı tartış…

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Bu yazımda güncel...

Eğitimde Yeni Norm(al) Arayışları!

Kayhan Karlı - Eğitimci - Yazar Covid19 salgın gü...

Liselere Giriş Sınavları hakkında bir gö…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Bu sınav hem içer...

Korona günlerinde eğitimin dokunaklı hal…

Kayhan Karlı / Eğitimci - Yazar Herkes açısından ...

Sosyal ve Duygusal Öğrenme için ne yapıy…

Kayhan Karlı - Eğitimci / Yazar Eğitim dünyasında...

Özel okul fırtınası!

Kayhan Karlı - Eğitimci-Yazar Bugünlerde pek çok ...

Kayhan Karlı: Özel okul kaosu!

Kayhan Karlı / Eğitimci-Yazar  Son dönemlerd...

Girişimci ruhlu öğrenme yoldaşı öğretmen…

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu S...

Nitelik mi? Nicelik mi?

Kayhan Karlı / Eğitimci - YÖM Okulları Kurucusu O...

Kayhan Karlı: Anlamlı bir öğrenme yılı o…

Kayhan Karlı - Eğitimci – Yazar/ YÖM Okulları Kuru...

Kayhan Karlı: Söylemek, istemek gerek!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Eğitim, bu ü...

Yeni Okul Paradigması!

Kayhan Karlı / YÖM Okulları Kurucusu Son yıllarda...

Özel okullar mı? Bağımsız okullar mı?

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Aslında özel...

Öğretmenlerin mesleki gelişimi: Gereksiz…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Bugünlerde p...

Eğitim Sistemi mi yoksa Sistemin Eğitimi…

Kayhan Karlı - YÖM Okulları Kurucusu Eğitim siste...

Ödev mi? Görev mi? Görev savma mı?

Kayhan Karlı / YÖM KurucusuOkul dönemi hızlı bir ş...

Müfredat değil ekosistem

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Sonunda uzun ve hiç u...

Eğitim gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu 15 Temmuz kalkışmasın...

Dünya´yı güzellik kurtaracak!

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkez...

İlk söz: Eğitim Gerekli midir?

Kayhan Karlı / YÖM | Yenilikçi Öğrenme Merkez...

Odaklanmış öğrenenler oluşturmak için…

Kayhan Karlı / YÖM Kurucusu Son dönemde hem eğiti...

Atom Karınca öğretmenime saygıyla

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

İnnovatif-Yenilikçi Okulların DNA´sı

Kayhan Karlı / Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu ...

Öğrenme odaklı okul mekanları

Kayhan Karlı / Kurucu /Yenilikçi Öğrenme Merk...

Okullarımız Yeni Döneme Hazır mı?

Yeni bir eğitim dönemine hazırlıkların başladığı ş...

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Nasıl Dön…

Tasarım Odaklı Düşünme (TOD) bir anlayıştır. TOD,...

Hızla değişen dünyamızda öğretmenlik…

21. Yüzyıl geldi ve büyük bir hızla toplum yaşamı ...

Öğrencilerinizi harekete geçirebileceğin…

Seni ne motive eder? Kendimize belki de sormamız g...

Öğrenci merkezli ölçme-değerlendirme

Eğitim dünyamızda belki de en çok sınavlardan ve s...

Öğrencilerde üst biliş geliştirmek için …

Yeni bir döneme başlarken sınıflarda öğrenmenin ka...

Değerler eğitimi mi yoksa değerleri olan…

Kayhan Karlı, Şura'da tartışma konusu olan Değerle...

Dönüşümlü düşünme (2)

Aslında yaşamın içinde çok ihtiyacımız olan “Dönüş...

Dönüşümlü düşünmenin sınıflandırılması

Kayhan Karlı yazdı: Dönüşümlü düşünmenin sınıfland...

Sınıflarda üst düzey düşünme becerilerin…

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına girdiğimiz bu ay...

Demokratik Toplum ve Eğitim

Bu yazıyı yazmak benim için oldukça zorlayıcı oldu...

21. yüzyılın okulu için yeni bir pozisyo…

Öğretmenlik mesleğinde deneyimin önemi, gerçekten ...

Son 10 yılda eğitimde neler yaşandı?

Artı eğitim’in onuncu yılına ulaşmış olmak gerçekt...

Meslektaş Çemberinde kendi çayını demle.…

Geçtiğimiz günlerde edsurge sitesinde bir yazıyı o...

Merak ve soru sorma becerileri…

Geçtiğimiz aylarda bir okulda öğrenme yoldaşlığı y...

Eğitimde İnovasyon yani Eğitinovasyon…

Son yıllarda inovasyon hakkında neredeyse tüm sekt...

Flipped Classroom yani Tersyüz Sınıflar

Ken Robinson kendisiyle yapılan bir röportajda ¨öğ...

Yaratıcı Düşünme Eğitimi...

Birçok ülke, okullarının yaratıcı düşünmeye verdiğ...

Okul temelli, iş ile bütünleşik mesleki …

Son dönemde pek çok ortamda okulda koçluk ve öğret...

Öğrencilerinize öğrenme yoldaşlığı yapab…

Yıllar içinde pek çok bilim insanı nasıl öğreniyor...

Öğretmenler Günü ve Ötesi…

Her yıl bu dönemde öğretmenler hatırlanır, yazılar...

Öğrencinin öğrenmesini geliştirmek için …

Son yıllarda eğitimcilerle her düzeyde çalışmaları...

Yeni liderlik...

Geleneksel liderler ve geçmişin liderliği 21. Yüzy...

Okullar için ‘özdeğerlendirme’ kriterler…

Bu ay  Özel Okulların özdeğerlendirmesi hakkı...

‘Karar almak aslında bir vazgeçmedir, te…

"Üniversite adayları, tam şu günlerde tercih liste...

ÖRAV’a ‘siyasi linç’ mi uygulanıyor?

Bu yazımda, uzun süredir yazmakta olduğum köşemi k...

Düşünme becerilerini artıran öğrenme ort…

Onca kalabalığın ve koşuşturmanın içinde kendi dün...

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek m…

Sınıfı Yönetmek mi? Öğrenmeyi Yönetmek mi? Öğ...

Okul neden değişecek!

Önümüzdeki yıllarda okul ve öğrenme süreçlerinin b...

Öğrenme ortamları tasarım mühendisi olar…

Bilgeliği üç yolla öğrenebiliriz; ilki yansıtma ki...

Eğitimde teknoloji entegrasyonunda öğret…

Etkili öğretmenler öğrencilerinin ilgisini çekmek ...

Türkiye Özel Okullar Birliği Eğitim Semp…

Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye Özel Okullar ...

Ödev ve Motivasyon; Ev ödevinde işe yara…

Günümüzde pek çok öğrenci ev ödevi olarak verilen ...

Etkin Öğrenme...

Etkin öğrenme, hem öğretmenlerin hem de öğrenenler...

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrend…

Öğretmenin Sınırı Yok Projesinden Öğrendiklerimiz....

Sorular mı? Cevaplar mı?

“İyi öğretme sanatı, öğrencilerin ne olduğunu bild...

Mesleki Gelişimin sınıflara ve öğrenci b…

Son yıllarda okullarda meslektaşlarımızla yaptığım...

2050’ye Doğru Eğitim Sistemimiz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rakamlarına göre,...

2030 Yılının Çalışanları Okullu Oluyor…

Bu yıl 4+4+4'le okula ilk adımını atan minikler 20...

Öğretmene Bonservis ve Sınav…

Eğitimcilerin tatilde oldukları Ağustos ayında yin...

Eylül 2011’den Eylül 2012’ye Bakış…

Bir eğitim yılını daha geride bıraktık. Tartışmala...

Öğrenme ve Liderlik Üzerine

Öğrenme ve Liderlik Enstitüsü’nün Gerekçesi ve Yap...

Öğretmenleri kim eğitecek?

Son günlerde herkes öğretmenlerin yetersizliği ve ...

Öğretmenin, öğrenci başarısına katkısı n…

Yeni Zellanda Auckland Üniversitesi’nde eğitim pro...

Bir öğretmeni büyük öğretmen yapan nedir…

“Her gerçeğin dört köşesi vardır. Bir öğretmen ola...

Ya bütün şıklar yanlışsa? Sokrat hizmet …

Öylesine bir dönem yaşıyoruz ki çocuklarımız maruz...

Kayhan Karlı: Dijital bilgelik yolculuğu…

Ocak ayının son haftasında Türkiye Özel Okullar Bi...

Mesleki Gelişim ama NASIL?

Bugünlerde pek çok kişi eğitim ile ilgili sorunlar...

Öğrenme yoldaşı kimdir?

Öğrenme yoldaşlığını, meslektaşların birlikte çıka...

Cumhuriyetin 100. yılında öğretmen profi…

Bu yıl okula başlayan yedi yaşındaki çocuklarımız ...

Bilmek, öğrenmek ve anlamak

Bugünlerde eğitimciler okulları ve kendilerini yen...

Okul ve öğrenme

Eğer öğrencilerimizi hayatlarının geri kalanı için...

Kayhan Karlı - Öğretmen Akademisi

Kayhan Karlı Yenilikçi Öğrenme ve Öğretme Merkezi Kurucusu


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.